Тревожно: България отново на челно място по смъртност на пътя в Европа
Страната ни още веднъж е на челно място по смъртност на пътя в Европа. За предходната година жертвите у нас са приблизително 82 на 1 милион. В Европейския съюз това число е 46 души на милион.
Снимка: bTV
От началото на годината до 26 ноември са станали общо 6566 пътнотранспортни катастрофи, което е с 204 повече по отношение на същия интервал на предходната година.
65 души по-малко са изгубили живота си при тежки произшествия, само че броят им остава висок. От януари до момента са починали 432 души. Незначителен спад има и в броя на ранените - те са 8269.
Съюзът на българските автомобилисти (СБА) и институциите потърсиха дружно аргументите за рисковото държание на водачите и по какъв начин може да се усъвършенства сигурността на пътя.
Теодора Топалска занапред ще става водач. Казва, че още по време на курса постоянно става очевидец на нарушавания от страна на водачите.
„ Честно да ви кажа не се усещам спокойна. Във всяка трета кола водачът е с някаква устройство, дали ще е телефон, случвало се е да виждам и на таблет да си сменят музиката “, споделя тя.
Според изследване, поръчано от СБА, това е измежду аргументите за разпръскване, които могат да доведат до злополука. Водачите постоянно не наблюдават пътната конюнктура поради навигация, обръщат се обратно към пасажерите, хранят се или пият в придвижване.
Снимка: bTV„ В последните години понижа и ефикасността на ограниченията, които се взимат като цяло. По един % към този момент варира намаляването на убитите и ранените “, показва инж. Емил Панчев, ръководител на СБА.
Данните демонстрират още, че всеки двама от трима водачи са склонни да надвишават скоростта. Повечето интервюирани признават, че го вършат, когато изпреварват или отвън обитаеми места.
„ Не разпознават в цялостна степен риска, който в действителност едно такова държание след себе си “, отбелязва доцент Зорница Тоткова от Института за проучване на популацията и индивида при Българска академия на науките.
„ По отношение на това къде най-често са настъпвали катастрофи мога да кажа, че в обитаемоте места са настъпили 4091 катастрофи със 131 жертви и 4667 ранени “, показва комисар Мария Ботева, зам.-началник на отдел „ Пътна полиция “.
А главните аргументи за пораждане на произшествия са използването на алкохол, агресивното шофиране и по-рядко положението на пътищата.
Последвайте ни за още настоящи новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Продължи да четеш